Statystyka
17.05.2024 14:20
Osób online: 1

Sport

 

10  POWODÓW,

DLA KTÓRYCH

 WARTO ĆWICZYĆ

 

 

 

1. Ćwiczenia pomagają utrzymać odpowiednią wagę

Obok diety, regularne ćwiczenia są niezbędne, aby cieszyć się smukłą sylwetką. W trakcie chudnięcia tracimy nie tylko tłuszcz, ale jednocześnie także i mięśnie. Zapobiec temu można właśnie uprawiając sport. A wzmocnione mięśnie oznaczają jędrną, zgrabną sylwetkę. Poza tym, ruch przyspiesza przemianę materii

 

2. Ćwiczenia poprawiają odporność

Wysiłek fizyczny zdecydowanie wzmacnia układ immunologiczny. Ci, którzy ćwiczą, rzadziej bywają przeziębieni. Aktywność fizyczna sprawia, że aktywizują się białe krwinki, które pomagają w walce z drobnoustrojami. Szczególnie poleca się ćwiczenia wytrzymałościowe, do których zalicza się jogging, jazdę na rowerze lub nartach, czy pływanie. Jeśli decydujemy się na bieganie i robimy to niezależnie od pogody, wówczas doskonale hartujemy swój organizm.

3. Ruch ma znaczenie w profilaktyce chorób


Wysiłek fizyczny jest bardzo istotny w profilaktyce różnych chorób. Osoby, które ćwiczą oraz stosują odpowiednią dietę, są mniej zagrożone cukrzycą typu II. Regularny trening pomaga w walce z dolegliwościami kręgosłupa, a nawet z migrenami. Natomiast siedzący tryb życia w następstwie prowadzić może do zawału serca, nadciśnienia tętniczego, czy choroby wieńcowej. Nadwaga zdecydowanie wzmaga też niebezpieczeństwo nowotworu. Otyłość może być przyczyną raka takich narządów jak jelito grube, przełyk, trzustka, czy nerki.

 

 

 

4. Ćwiczenia zapobiegają osteoporozie

Uprawianie sportu wzmacnia także kości poprzez zwiększenie masy kości oraz stopnia ich mineralizacji. W efekcie kości są bardziej odporne na złamania.

 

 

5. Aktywność fizyczna sprzyja dobremu samopoczuciu

W zdrowym, ciele zdrowy duch - ta sentencja jest jak najbardziej zgodna z rzeczywistością. Sport jest bowiem idealnym środkiem antydepresyjnym Wynika to z faktu, że podczas ćwiczeń organizm wytwarza tak zwane hormony szczęścia, czyli endorfiny. To one odpowiedzialne są za doskonały nastrój, w jakim jest się po treningu. Więcej ruchu to mniej stresu. Sport to świetna metoda, aby odreagować stres i zmartwienia. Ponadto, ćwiczenia poprawiają również sen, który po wysiłku staje się spokojniejszy oraz głębszy. To jednak nie wszystko, jeszcze jedną zaletą wysiłku fizycznego jest to, że przedłuża młodość mózgu, dzięki niemu umysł funkcjonuje sprawniej oraz łatwiej jest skoncentrować się.

 

6. Ruch sprawia, że organizm staje się dotleniony

To za sprawą ruchu nasz organizm staje się lepiej dotleniony - pęcherzyki płucne szybciej wydalają szkodliwy dwutlenek węgla. Do komórek organizmu dociera zwiększona dawka tlenu, dzięki czemu polepsza się praca wszystkich narządów.

 

 

 

 

 

7. Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi

A dzięki temu, że zwiększony jest przepływ krwi, odpowiednia jej ilość jest dostarczona do tkanek oraz lepiej ukrwione stają się narządy czynne podczas treningu. Ponadto, ułatwiony jest transport materiałów budulcowych i energetycznych oraz metabolitów.

 

 

8. Wysiłek fizyczny oznacza więcej energii

Aktywność fizyczna sprawia, iż polepsza się kondycja a organizm jest lepiej dotleniony, co przyczynia się do poprawy samopoczucia. Osoby, które regularnie ćwiczą wiedzą, że to właśnie dzięki temu są pełne wigoru.

 

 

 

 

9. Ćwiczenia pomagają się pozbyć toksyn z organizmu

W trakcie ćwiczeń intensywnie się pocimy, a to pomaga skórze wydalić toksyny, pozbyć się martwych komórek oraz innych zanieczyszczeń skóry. Wraz z potem organizm usuwa sól, która jest przyczyną wielu schorzeń. Przez odblokowane gruczoły organizm pozbywa się sebum, czyli łoju skórnego. Słowem, skóra staje się gładsza, lepiej oczyszczona, a także lepiej ukrwiona.

 

 

10. Ćwiczenia poprawiają koordynację fizyczną

Wszelka aktywność fizyczna sprawia, że ruchy nabierają powabu i wdzięku, lekkości oraz gracji. Ćwicząc, nabieramy świadomości własnego ciała. Zaczynamy „czuć" ruchy, które wykonujemy, a co ważniejsze, zaczynamy nad nimi panować i wykonywać je świadomie.

 

 

 


Wydrukuj tekst...
Dziennik elektroniczny
Dziennik
Jadłospis
Jadłospis
BIP
Biulety Informacji Publicznej
Kalendarz
Zobacz cały rok
.
DziennikArchiwum poprzedniej strony Gimnazjalnej
Copyright © www.sp2wolsztyn.pl 2017 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"

stat4u