Patron szkoły

Urodził się w roku 1746 . Pochodził z drobnej szlachty. W 1770 roku po ukończeniu Szkoły Rycerskiej wyjechał do Paryża na dalsze studia wojskowe. We Francji poznał bliżej ideologię Oświecenia , potem zwiedził Anglię , Szwajcarię , Włochy i Niemcy . Za granicą dowiedział się o ciosie , który spadł na kraj po pierwszym rozbiorze Polski . Po powrocie do ojczyzny nie mógł znależć pracy w wojsku . Wyjechał ponownie za granicę, by wziąć udział w walce o wolność kolonii północnoamerykańskich . Kościuszko miał 30 lat , gdy latem 1776r. przyjechał do Ameryki . Przeszkolony we francuskiej szkole wojskowej (gdzie studiował inżynierię wojskową i artylerię) został przez Kongres amerykański mianowany pułkownikiem. ,Zatrudniono go w armii amerykańskiej , gdzie otrzymał pensję w wysokości 60 dolarów miesięcznie . Na polecenie generała Horatio Gatesa pojechał na północ , aby pokierować budową umocnień Fortu TICONDEROGA . Kościuszko uważał , że należy umocnić także Fort Diefiance lecz Amerykanie go zlekceważyli . Łagodne usposobienie i to ,że był cudzoziemcem utrudniały mu kontakt z Amerykanami . " Kocham pokój i , jeśli to możliwe , chcę być w dobrych stosunkach ze wszystkimi ""Za samą szlachtę bić się nie będę" , podkreślając przy tym , że walczy w obronie całego narodu . Zorganizował Powstanie Kościuszkowskie ( 24 marzec 1794 ) , pierwszą zwycięską bitwę odniósł 4 kwietnia pod Racławicami. Większość teraz żyjących Amerykanów zna nazwisko Kościuszki , ale poza Polonią amerykańską , tylko garstka uczonych wie , jak wielką i jednocześnie romantyczną rolę odegrał on w amerykańskiej walce o niepodległość.

Wydrukuj tekst...