Dodano: 2019-05-13, WYCIECZKA DO DREZNA

Przewodnik, który przyjechał z Poznania, aby nam towarzyszyć, zapytał: "dlaczego Drezno?". To dobry wybór !
Drezno, o czym nie wszyscy wiedzą ma związek z Polską! To za sprawą  Augusta II Mocnego, który w 1697roku został królem Polski. Drezno stało się królewsko-polskim miastem rezydencjonalnym oraz jedną z dwóch /obok Warszawy/ stolic  unijnego państwa polsko-saskiego (do 1763 roku). Za panowania Augusta II Mocnego miastu  nadano  znaczenie kulturowe, utrzymujące się do dzisiaj. Drezno to perełka architektury z wieloma przepięknymi zabytkami, pięknym kompleksem Pałacowym Zwinger  z kościołem Hofkirche (to katedra Saksonii).

Drezno przywitało nas słońcem i w takim słonecznym  nastroju spacerowaliśmy uliczkami tego ciekawego miasta. Młodzież naszej szkoły zwiedziła Galerię Starych Mistrzów Malarstwa, która słynie z takich dzieł  jak: "Madonna Sykstynska "Raffaela,  "Śpiąca Wenus"Giorgionego czy piękne obrazy Rubensa, Tycjana, Canaletto, Rembrandta, Durera, El Greca i  Murilla.

Uczniowie mogli zobaczyć również przyrządy matematyczno-fizyczne, geodezyjne, kolekcję starych zegarów  w pawilonie matematyki i fizyki Pałacu Zwinger. Była to prawdziwa podróż w czasie, wspaniała uczta duchowa i dobra lekcja historii . Podczas wycieczki był czas na odpoczynek, posiłek i zakup pamiątek. Nasz przewodnik ładnie przedstawił nam historię Drezna z jego zabytkami i kulturą. Pełni wrażeń wróciliśmy do Wolsztyna.

Hanna Budzińska