17.05.2024 14:20
Osób online: 1

Dodano: 2023-04-25, SPOTKANIE Z ARCHIMEDESEM

Na dzieci w tym dniu czekało wiele niespodzianek w pracowni fizyki. Uczniowie 4a zostali przywitani przez Archimedesa i zaproszeni na pokazy i udział w eksperymentach fizycznych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań o fizyce, oglądały i wykonywały różne ćwiczenia.

Dowiedziały się m. in. kto wyodrębnił fizykę z nauk przyrodniczych (Arystoteles) oraz jaki wkład w rozwój tej nauki miał Archimedes. Usłyszały, że Ziemia to wielki magnes o dwóch biegunach oraz że woda ma napięcie powierzchniowe i że niektóre owady jak np. nartnik mogą spacerować po wodzie.

Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami prądu elektrycznego, elektrostatyki, magnetyzmu. Oglądali różne przyrządy pomiarowe. Poznali optykę – dział fizyki zajmujący się światłem. Dowiedzieli się, że tak naprawdę, światło słoneczne można rozłożyć na piękne barwy, a efekt tego obserwujemy na niebie w postaci tęczy. Uczniowie oglądali rzeczy przez różowe okulary. Zobaczyli ołówek przełamany w szklance wody, a także laser i konstrukcje z makaronu.

Poznali postać Józefa Hoene-Wrońskiego, fizyka pochodzącego z Wolsztyna, który wynalazł napęd gąsienicowy stosowany w czołgach i koparkach. Usłyszeli, że Polak Erazm Ciołek pseudonim Vitello napisał w średniowieczu dzieło o optyce.

Zajęcia były ciekawe, wesołe i kolorowe. Ciekawostki fizyczne przeplatały się z eksperymentami.

Dużą radość dzieciom sprawiła maszyna elektrostatyczna i możliwość wytworzenia prądu elektrycznego.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 7b, którzy przygotowali ćwiczenie ze spadkiem swobodnym ciał.

Warsztaty zakończyły się wspólnym zdjęciem z Archimedesem. Każdy uczeń klasy 4a otrzymał w nagrodę pakiet edukacyjny z dyplomem, imienną linijką i czekoladą. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

Biulety Informacji Publicznej
Zobacz cały rok
.

Archiwum poprzedniej strony Gimnazjalnej
Copyright © www.sp2wolsztyn.pl 2017 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"